Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - Mark

Pages: [1] 2 3 ... 15
1
Road Race Report / Re: Queen Birthday Handicap - O’Regans Loop
« on: June 14, 2022, 10:07:49 AM »
Queen Birthday Handicap - O’Regans Loop - 41km - Monday, June 13, 2022
Presented by Bathurst Isuzu Ute & Clancy Motors Bathurst
Results
1Josiah Cook Scr (Orange) 2Xavier Bland Scr (Orange), 3Cadel Lovett Scr (Bathurst), 4Oscar Hansen 1:30 (Orange) 5Billy Hutton 1:30 (Bathurst), 6Mark Windsor 4m (Bathurst), 7Tony Shaw 4m (Blue Mountains), 8Brian Draper 12m (Bathurst), 9Robert Jeffries 4m (Canberra), 10 Nicholas Barrett 1:30 (Bathurst).

2
Road Race Report / Re: Queen Birthday Handicap - O’Regans Loop
« on: June 14, 2022, 10:06:50 AM »
BATHURST ISUZU UTE QUEEN BIRTHDAY HANDICAP - Presented by Clancy Motors Bathurst - Monday, June 13, 2022

It was a tough start to the race having to complete 2 laps of the hilly O’Regans Loop. Rosemary Hastings, Cathy Adams and Kevin Bell leading the way with Glen Partridge, Rob Stephen, and Brian Draper working well and looking threatening. The big 10minute bunch which included Darren Fenton, Peter Wilson, Charlotte Lovett, Bryce Stacker, Lachlan Crump, Toireasa Gallagher, Bruce Hutton and Dave Claypole were widely tipped as favourites before the start however started to break up early on the hills and lose momentum.

There was plenty of youth in the Scratch Bunch with top local juniors Cadel Lovett, Josiah Cook and Xavier Bland joining experienced backmarker Craig Hutton to quickly catch block (Nicholas Barrett, Billy Hutton, Oscar Hansen) and second block (Mark Windsor, Dave Hansen, Tony Shaw & Robert Jeffries). This big group of back markers quickly started riding through the field.

By the final turn the big group of backmarkers had rode through the field to the lead and attacks started with Xavier Bland, Nic Barrett and Mark Windsor all trying to break clear.

However in the end the race came down to a 6 rider sprint with only a couple of centimeters between Orange stars Josiah Cook and Xavier Bland with Josiah awarded the win. Third was Bathurst’s Cadel Lovett in front of Oscar Hansen with Billy Hutton taking fifth ahead of Mark Windsor. Tony Shaw, Brian Draper, Robert Jeffries and Nicholas Barrett rounding out the top 10.

First and fastest in the Female category was Cathy Adams recording 1:30:00 for the course.  Rosemary Hastings was second in the female category and Charlotte Lovett third.

3
Road Race Report / Queen Birthday Handicap - O’Regans Loop
« on: June 14, 2022, 10:05:54 AM »
Queen Birthday Handicap - O’Regans Loop - 41km - Monday, June 13, 2022
Presented by Bathurst Isuzu Ute & Clancy Motors Bathurst

Early Handicaps-
Scr Craig Hutton, Cadel Lovett, Josiah Cook, Xavier Bland
1:30 Jack Cannon, Nicholas Barrett, Billy Hutton, Oscar Hansen
4:30 Dave Hansen, Mark Windsor, Tony Shaw, Robert Jeffries
10min Darren Fenton, Peter Wilson, Charlotte Lovett, Bryce Stacker, Lachlan Crump, Toireasa Gallagher, Bruce Hutton, Dave Claypole, Scott James. Ebony Robinson, Cameron Crump, Ray Thorn
12:30 Glen Partridge, Rob Stephen, Brian Draper, Jille Harris, Glen Carter
17:30 Kevin Bell
22:30 Cathy Adams
29:30 Rosemary Hastings

4
General Discussion / Local Racing Events & Results for Winter 2022
« on: May 29, 2022, 11:59:50 PM »
2022 Bathurst Cycling Club Road Season – Winter Saturday Road Season:
See Bathurst Cycling Club Website/Facebook for official information

9th April 2022 Round 4 Renshaw Pedal Project Rd Series - Hurt on Dirt
A Grade 1Nick Barratt 2Robert Jeffries
B Grade 1Ian Grant 2Scott James 3Ray Thorn 4Dave Reece 5Simone Grounds
C Grade 1Garry Dukes 2Gary Hamer 3Mick Foran 4Peter Wilson 5Bruce Hutton
D Grade 1Cathy Adams 2Rosie Hasting 3Marian Renshaw

15th April 2022 College Rd Loop Scratch Race
A Grade Jeremy Ryan Jack Cannon Craig Hutton
B Grade Ray Thorn Dave Reece Tony Barlow
C Grade Bruce Hutton Garry Hamer Rob Stephen
D Cathy Adams David Hyland Lara Allen

16th April 2022 O‘Regans Loop Handicap
1 Mick Foran (12:30) 2Gary Hamer (12:30)  3Rob Stephen (10min) 4Glen Partridge (10min) Peter Wilson (12:30)
FT-Nic Barrett 64:33; 1st & FF Jille Harris 74:30

21st April 2022 - Rd1 National ESport Series - France (R.G.V Course)
RESULTS - Bathurst Points
A Grade Female: 3rd Rebecca Manning
A Grade Male: 26th Mark Windsor
B Grade Female: 1st Angela Falzarano 2nd Cathy Adams 3rd Jenn Arnold
B Grade Male:
C Grade Female: 2nd Laura Renshaw
C Grade Male: 9th Ray Thorn 13th Stephen Jackson 20th David Reece
D Grade Female: 13th Joanne Renshaw 17th Rosemary Hastings
D Grade Male: 6th Gary   Baker 8th Michael Robinson

23rd April 2022 2Rds Handicap (Sutho Finish)
1Gary Dukes (6m30sec) 2Lara Allen 3Rosemary Hastings 4Kevin Bell 5Peter Wilson
Fastest Time: Nicholas Barrett 44:45
Fastest female Jille Harris 52:25

25th April 2022 - Lance Corporal A.C. Bosworth Memorial Anzac Handicap:
1Will Hodges (Scr), 2Nicholas Barrett (Scr), 3Mark Windsor (1:30), 4David Hyland (13min), 5David Reece (1:30), 6Lara Allen (16:30), 7Mick Foran (5:15), 8Gabriel Andrews (7:30), 9Rob Stephen (5:15), 10Glen Partridge (5:15)
Fastest Time - 1Will Hodges 41:38 2Nicholas Barrett, 3Mark Windsor
Fastest Female - 1 Ella Falzarano 46:37 2Cathy Adams 3 Lara Allen

28th April 2022 -Rd2 National ESport Series, Makuri Islands (Wondering Flats)
RESULTS - Bathurst Points
A Grade Female: 2nd Rebecca Manning, 6th Angela Falzarano
A Grade Male: 15th Mark Windsor, 30th Rodney Lovett
B Grade Female: 6th Cathy Adams 9th Jenn Arnold
B Grade Male: 25th Cal Baker
C Grade Female: 3rd Laura Renshaw 9th Alex Banner
C Grade Male: 6th Ray Thorn 11th Stephen Jackson 12th David Reece 18th Gary Hamer
D Grade Female: 11th Joanne Renshaw 15th Rosemary Hastings
D Grade Male: 2nd Gary   Baker

30th April 2022 No racing, Mudgee Classic weekend

5th May 2022 –Rd3 National ESport Series, Watopia (Legends and Lavaring Flats)
RESULTS - Bathurst Points
A Grade Female: 7th Jenn Arnold, 8th Cathy Adams
A Grade Male: 1st Craig Hutton 11th Mark Windsor
B Grade Female:
B Grade Male: 25th Cal Baker
C Grade Female: 1st Laura Renshaw 15th Alex Banner
C Grade Male: 6th Ray Thorn 10th Gary Hamer 11th David Reece 13th Rodney Lovett 28th Michael Robinson
D Grade Female: 10th Joanne Renshaw 12th Claire Scott 15th Rosemary Hastings
D Grade Male: 3rd Gary   Baker 4th Steve Bennett

7th May 2022 Inaugural Graham Stait Memorial Handicap - 57km (48starters)
1Xavier Bland (Orange), 2Cadel Lovett (Bathurst) 3Oscar Hansen (Orange) 4Charlie Gascoyne 5 Billy Hutton 6Nick Barrett 7Jeremy Ryan 8 Charlotte Lovett 9Graeme Peadon 10Garry Halloran 11Dave Reece 12Tony Barlow 13Mark Windsor 14Ian Grant 15jack Cannon
Fastest Time 1Jeremy Ryan 1:35:42 2Xavier Bland 3Cadel Lovett
First Female Charlotte Lovett Fastest Female Charlotte Lovett 2:01:59

12th May 2022 –Rd4 National ESport Series, Watopia (Beach Island Loop)
RESULTS - Bathurst Points
A Grade Female: 6th Kirsten Howard 7th Rebecca Manning, 9th Jenn Arnold, 10th Cathy Adams 11th Angela Falzarano
A Grade Male: 16th Mark Windsor
B Grade Female: 8th Alex Banner
B Grade Male: 15th Jack Cannon
C Grade Female: 1st Laura Renshaw 15th Alex Banner
C Grade Male: 4th Ray Thorn 5th Rodney Lovett 17th Gary Hamer 20th Stephen Jackson 21th David Reece
D Grade Female: 12th Joanne Renshaw 17th Rosemary Hastings
D Grade Male: 2nd Steve Bennett 7th Rodney Esdaile

14th May 2022 - Canteen - Liqui Moly 12hr car race

19th May 2022 –Rd5 National ESport Series, Bologna (TT Lap)
RESULTS - Bathurst Points
A Grade Female: 7th Kirsten Howard 9th Ella Falzarano, 10th Jenn Arnold, 11th Angela Falzarano
A Grade Male: 20th Will Hodges 22nd Mark Windsor
B Grade Female:
B Grade Male: 17th Jack Cannon
C Grade Female: 12th Cathy Adams
C Grade Male: 11th David Reece 13th Ray Thorn 14th Stephen Jackson 26th Gary Hamer
D Grade Female: 7th Joanne Renshaw 8th Rosemary Hastings
D Grade Male: 1th Rodney Esdaile 4th Michael Robinson

21st May 2022 - 25th Jack McKay Memorial Handicap – xroads (Velo Start) (over 60 starters)
Results - 1Hunter Behnke (23min) Wagga, 2Angus Behnke (23min) Wagga, 3Charles Alcock (31min) Illawarra, 4Gabriel Jakobsen (23min) Illawarra, 5Rosemary Hastings (41:30) Bathurst, 6Cathy Adams (33min) Bathurst, 7Nicholas Barrett (2min) Bathurst, 8Charlie Gascoyne (2min) Orange. 9Oscar Hansen (2min) Orange, 10Jack Cannon (2min) Bathurst, 11Lyn Vaughan (17min) Nowra, 12Elsie Russell (31min) Riverina, 13Ben Anderson (30sec) Orange, 14Craig Hutton (30sec) Bathurst, 15Cameron Oke (12min) Wagga, 16David Reece (7min) Bathurst, 17Rod Lovett (7min) Bathurst, 18Simone Grounds (7min) Dubbo, 19Catlin Rose (13min) Hunter Districts, 20Dave Claypole (17min) Blayney
First Female: 1Rosemary Hastings (Bathurst), 2Cathy Adams (Bathurst), 3Lyn Vaughan (Nowra), 4Elsie Russell (Riverina), 5Simone Grounds (Dubbo).
First Bathurst Rides (Weal Trophy): 1Rosemary Hastings 2Cathy Adams 3 Nicholas Barrett 4 Jack Cannon 5 Craig Hutton 6 David Reece 7 Rodney Lovett 8 Dave Claypole 9 Jille Harris 10 Rob Stephen 11 David Hyland 12 Brian Draper 13 Billy Hutton 14 Cadel Lovett 15 Peter Wilson 16 Mick Foran 17 Bruce Hutton 18 Garry Hamer 19 Lara Allen 20 Tony Shaw
Fastest Time Overall - 1Ben Anderson 1:11:29, 2Nicholas Barrett 1:11:42, 3Charlie Gascoyne 1:11:43, 4Oscar Hansen 1:11:44. 5Craig Hutton 1:11:47
Fastest Female – 1Simone Grounds 1:18:30, 2Lyn Vaughan 1:27:27, 3Jille Harris 1:28:55, 4Halley Dell 1:29:15, 5Hallie Boucher 1:29:15

26th May 2022 –Rd6 National ESport Series, Makuri Islands (Electric Loop)
RESULTS - Bathurst Points
A Grade Female: 5th Rebecca Manning 8th Kirsten Howard 9th Jenn Arnold, 11th Angela Falzarano
A Grade Male: 9th Mark Windsor
B Grade Female: 5th Alex Banner
B Grade Male: 4th Jack Cannon 28th Cal Baker
C Grade Female: 12th Cathy Adams
C Grade Male: 8th Gary Hamer 13th David Reece 19th Stephen Jackson
D Grade Female: 8th Claire Scott 12th Cathy Adams 15th Rosemary Hastings
D Grade Male: 3rd Rodney Esdaile 8th Steve Bennett 10th Michael Robinson 15th Gavin Borg

26th May 2022 –2nd Western NSW ESport Cycling Championships (held in conjunction with Rd 6 - National ESport Series)
A Grade Female - 1Kate SPICER (Dubbo Cycling Club), 2Rebecca MANNING (Bathurst Cycling Club), 3Kirsten HOWARD (Bathurst Cycling Club),
A Grade Male - 1 Mark WINDSOR (Bathurst Cycling Club), 2Will HODGES (Bathurst Cycling Club)
B Grade Female – 1 Alex BANNER (Bathurst Cycling Club)
B Grade Male – 1 Jack CANNON (Bathurst Cycling Club), 2 Cal BAKER (Bathurst Cycling Club)
C Grade Female – 1 Giselle DENLEY (Mudgee Cycling Club) 2 Lauren CARR (Mudgee Cycling Club)
C Grade Male - 1Tim HOWLETT (Dubbo Cycling Club), 2Gary HAMER (Bathurst Cycling Club), 3Sebastian HANSCOMB (Dubbo Cycling Club)
D Grade Female – 1Claire SCOTT (Bathurst Cycling Club), 2Cathy ADAMS (Bathurst Cycling Club), 3Rosemary HASTINGS (Bathurst Cycling Club)
D Grade Male - 1Rodney ESDAILE (Bathurst Cycling Club), 2Rowan ROWLANDS (Mudgee Cycling Club), 3Steve BENNETT (Bathurst Cycling Club)

28th May 2022 - Isuzu Ute Quarry 2 Roads Handicap – 29km
1Jille Harris 11min, 2Rob Stephen 11min, 3Garry Dukes 7:30, 4Ray Thorn 7:30, 5Bruce Hutton 9:30, 6Dave Claypole 7:30, 7Brian Draper 11min, 8Glen Carter 11min, 9Darren Fenton 9:30, 10Hanna Roots 7:30
Frist Female -- 1Jille Harris 2Hanna Roots 3 Cathy Adams
Fastest Time -- Jack Cannon
Fastest Female -- Hanna Roots

4th June 2022 - Renshaw's Pedal Project Road Series - Round 5
https://www.webscorer.com/register?pid=1&raceid=278111
3 Roads Course - 40km - Graded scratch races. A-D grades
A Grade - 1Xavier Bland 2Jeremy Ryan 3Jack Cannon 4Nicholas Barrett 5Oscar Hansen
B Grade - 1Dave Reece 2Tony Shaw 3Mercede Cornsilus Feltus 4Graham Peadon 5Ray Thorn
C Grade - 1Ebony Robinson 2Cameron Crump 3Mick Foran 4Brian Draper 5Dave Claypole
D Grade - 1Cathy Adams 2Dave Hyland 3Rosemary Hastings

11th June 2022 - Individual Time Trial - 15km
https://www.webscorer.com/register?pid=1&raceid=278121
Event Cancelled due to traffic caused by stream train.

13th June 2022 - Queen's Birthday Race - O'Regans Road Loop Handicap - 41km
2 laps O'Regans Road Loop and then finish at St John's Road - 8.30am sign on
1Josiah Cook (Orange) 2Xavier Bland (Orange), 3Cadel Lovett (Bathurst), 4Oscar Hansen (Orange) 5Billy Hutton (Bathurst), 6Mark Windsor (Bathurst), 7Tony Shaw (Blue Mountains), 8Brian Draper (Bathurst), 9Robert Jeffries (Canberra), 10 Nicholas Barrett (Bathurst).


COMING UP -- See Facebook for official details --

18th June 2022 - Bathurst Road Club Championships incorporating Rd6 Renshaw's Pedal
https://www.webscorer.com/register?pid=1&raceid=278117
Vale Rd Circuit - A Grade 3.5 laps - B and C Grades 2.5 laps - D Grade 1.5 laps

25th June 2022 - Renshaw's Pedal Project Road Series - Round 7
https://www.webscorer.com/register?pid=1&raceid=278132
A, B & C Grades - 2laps of O'Regans Road Loop-St John's Road finish. (D Grade - One lap)


5
Road Race Report / Re: 2022 Western NSW ESport Cycling Champs
« on: May 27, 2022, 02:58:49 PM »
RESULTS - 2022 Western NSW ESport Cycling Champions – 26th May 2022
A Grade Female - 1Kate SPICER (Dubbo Cycling Club), 2Rebecca MANNING (Bathurst Cycling Club), 3Kirsten HOWARD (Bathurst Cycling Club), 4Jenn ARNOLD (Bathurst Cycling Club), 5Angela FALZARANO (Bathurst Cycling Club)
A Grade Male - 1 Mark WINDSOR (Bathurst Cycling Club), 2Will HODGES (Bathurst Cycling Club)

B Grade Female – 1 Alex BANNER (Bathurst Cycling Club)
B Grade Male – 1 Jack CANNON (Bathurst Cycling Club), 2 Cal BAKER (Bathurst Cycling Club)

C Grade Female – 1 Giselle DENLEY (Mudgee Cycling Club) 2 Lauren CARR (Mudgee Cycling Club)
C Grade Male - 1Tim HOWLETT (Dubbo Cycling Club), 2Gary HAMER (Bathurst Cycling Club), 3Sebastian HANSCOMB (Dubbo Cycling Club), 4David REECE (Bathurst Cycling Club), 5Stephen JACKSON (Bathurst Cycling Club), 6Gary BARBER (Dubbo Cycling Club), 7David VAN SCHAIK (Mudgee Cycling Club), 8John EMPSON (Mudgee Cycling Club), 9Gary Baker (Bathurst Cycling Club), 10Rod Lovett (Bathurst Cycling Club), 11Peter Wilson (Bathurst Cycling Club)

D Grade Female – 1Claire SCOTT (Bathurst Cycling Club), 2Cathy ADAMS (Bathurst Cycling Club), 3Rosemary HASTINGS (Bathurst Cycling Club)
D Grade Male - 1Rodney ESDAILE (Bathurst Cycling Club), 2Rowan ROWLANDS (Mudgee Cycling Club), 3Steve BENNETT (Bathurst Cycling Club), 4Michael ROBINSON (Bathurst Cycling Club), 5Gavin BORG (Bathurst Cycling Club), 6Carl HOLLEMAN (Mudgee Cycling Club)

6
Road Race Report / Re: 2022 Western NSW ESport Cycling Champs
« on: May 27, 2022, 02:57:17 PM »
A copy of the Live Coverage of the Race can be viewed here -

https://www.facebook.com/AusCyclingRoadEsports/videos/2022595387949084


7
Road Race Report / Re: 2022 Western NSW ESport Cycling Champs
« on: May 27, 2022, 02:56:08 PM »
Unofficial 2022 Western NSW ESport Cycling RESULTS
Ahead of the official results which will be released by Auscycling Officials sometime 27th May 2022.. The early Zwift results suggests the following results for the c Champs
A Grade
Dubbo’s Kate Spicer looks to have successfully defended her A Grade Western Division Title, defeating top Bathurst female riders Bec Manning and Kirsten Howard, with Bathurst riders Jenn Arnold and Ange Falzarano not far from the Podium.
Mark Windsor, runner-up in last years A Grade Western NSW A Grade Men title to Orange’s Luke Tuckwell, looks to have gone one better in 2022 defeating Will Hodges who had connection problems.
B Grade
Bathurst looks likely to win both Western NSW B Grade titles with Alex Banner the likely Female winner and Jack Cannon defeating Cal Baker in the men title.
C Grade
C Grade Championship is very close, with riders from all 4 Western Clubs in the mix for a spot on the podium in the men’s title. Dubbos Tim Howlett and Seb Hanscomb, Bathurst’s Hamer & Reece; Oranges Yeo and Mudgee’s van Schaik & Jonny Empson are all only a hand full of seconds apart in the sprint finish. Others in the mix including Gary Barber, Gary Baker, Rod Lovett and Peter Wilson
However it does look like Mudgee will take the C Grade female title with nice performances by Giselle Denley and Lauren Carr
D Grade
There was a great battle for the D Grade men’s championship between Bathurst and Mudgee with Rod Esdaile (Bathurst) and Rowan Rowlands (Mudgee) less than a second apart at the finish. Bennett, Robinson, Borg and Honeyman not far away also. While Bathurst is likely to make a clear sweep of the D Grade female podium with Claire Scott Cathy Adams and Rosie Hastings….

Stay Tune for the official results 

8
Road Race Report / 2022 Western NSW ESport Cycling Champs
« on: May 27, 2022, 02:54:15 PM »
2022 Western NSW ESport Cycling Champs
(Round 6 AUSCYCLING NATIONAL CLUB ESPORTS CYCLING 2022 SERIES)
With the 2022 National Esports Series divided into two parts, the Annual Western NSW Esports Championships where scheduled for the final round of the first season - Round 6 on Makuri Island. With Western NSW one of the highest ranked cycling regions in Australia there was great competition for the Western Titles among the Bathurst, Dubbo, Mudgee and Orange Cycling Clubs
The 2022 western NSW teams include --

Bathurst Cycling Club
Jenn Arnold, Cathy Adams, Gary Baker, Cal Baker, Alex Banner, Luke Barbetti, Steve Bennett, Gavin Borg, Jack Cannon, Matt Cowley, Steve Cox, Rodney Esdaile, Angela Falzarano, Ella Falzarano, Jeff Frank, Toireasa Gallagher, Gary Hamer, Rosemary Hastings, Will Hodges, Kirsten Howard, Craig Hutton, Stephen Jackson, Paul Jones, Will Lesh, Rodney Lovett, Rebecca Manning, Craig McAlister, Thomas McClelland, David Nicholas, Bec O'Connor, Ryan O'Donnell, David Reece, Jack Reen, Laura Renshaw, Marian Renshaw, Stuart Renshaw, Joanne Renshaw,  Michael Robinson, Claire Scott, Ray Thorn, Luke Tuckwell, Peter Wilson, Mark Windsor

Mudgee Cycling Club
Carl Holleman, Rowan Rowlands, Matt Webster, David van Schaik, Brendan Jones, John Empson, Louise Briety, Giselle Denley, Lauren Carr, Gareth Fuller

Dubbo Cycling Club
Gary Barber, Mark Collett, John Curley, Neil Diamond, Kurt Eather, Jason Farr, David Flemming, Sebastian Hanscomb, Simon Heppell, Michael Howlett, Tim Howlett, Benjamin OBrien, Graeme Peadon, Richard Reynolds, Daniel Richardson, Isabelle Russell, Aaron Seaman, Tony Simic, Kate Spicer, Daniel Stewart

Orange Cycle Club tbc
Mitchell Bland, Oscar Hansen, B Yeo tbc, Xavier Bland

9
Road Race Report / 2022 Carroll/Scott Memorial Triathlon
« on: March 20, 2022, 06:37:39 PM »
13th running of the Carroll/Scott Memorial Triathlon Today.
The inaugural event was held February 2008 but in recent times the event sadly had to be cancelled a couple of times due to covid19 and road permissions.   
Considered much more than just the premier trophy race of the Bathurst Wallabies Triathlon club’s calendar, in the early days the event was also considered the club championship. It is also very much a part of the club’s DNA as it is linked to the establishment of the club, remembering life members Dave Carroll and Dave Scott who were both at the initial meeting to discuss the forming of the club. 

The men’s event has been dominated by 2 athletes, Richard Hobson in the early years and then Nick North.
It was Nick North that continued this amazing record again in 2022 defeating Will Kelly and Mark Windsor in the feature event setting the fastest time for that course this summer. Former Club Champ Josh Stapley 4th with Sebastian Prior rounding out the top 5 in front of Declan.
Nick now has the remarkable record of racing the Carroll/Scott Memorial Triathlon 8 times and winning every time he has started it.

While there has been a female winner each year since the 2008 event, it seems Carroll/Scott Memorial trophy for the female triathletes was first awarded in 2012. In that time there has been many impressive winners however the 2022 winner Mercede Cornelius-Feltus will certainly go down as one of the most impressive; doing an extra lap in the pool before winning in an excellent time. Top Bathurst sportswomen Candice Falconer was runner up in front of Chelsea Hosking with Tania Pringle and Virginia van Gend making up the top 5, and Fallon Weal, Bec Oconnor and Amanda Robinson rounding out the top 8.

The Club also held a Long Course Support Event which was won by Aaron Burgess in the mens category and one of Bathurst top endurance athletes Kathleen Stutsel defeating  Catherine West, with Barb Hill talking 3rd infront of Rebecca Hamment.

10
General Discussion / Local Racing Events & Results for Summer 2022
« on: February 23, 2022, 11:11:00 PM »
2022 Bathurst Cycling Club Road Season:
See Bathurst Cycling Club Website/Facebook for official information

2nd January 2021 – No Race

9th Jan 2022 -- Bathurst Screamer All-In Handicap “First Race of 2022”     
1Darren Fenton 2 Gary Hamer 3 Glen Partridge, 4 Jille Harris 5 Cathy Adams
Fastest Time - 1 Mark Windsor 25m23sec 2Jack Cannon 3 Craig Hutton –
Fastest Female Toireasa Gallagher 28min 57sec - First Female - 1 Jille Harris

16 Jan 2022 - 30 km 2Roads Handicap
RESULTS - 1Steven Scott (5:45s), 2Ebony Robinson (8min), 3Toireasa Gallagher (8min), 4Damien Bennett (5:45s), 5Mick Foran (8min),
Fastest Time – Craig Hutton 41:05 2Jack Cannon 3Stu Renshaw 4Mark Windsor 5Ian Grant - Fastest Female – 1Ebony Robinson 48:10

23 Jan 2022 – Individual Time Trial (Velo Start)
A Grade - 1Simon Hickey 29.57 2Dave Nicholas 32.01 3Jack Cannon 33.11
B Grade - 1Ray Thorn 33:50 Ian Grant 34:02 Tony Shaw 34:12
C Grade - 1Darren Fenton 35:27 2Toireasa Gallagher 3 Tim Roebuck
D Grade - 1Peter Hickey 42:00 2Rosemary Hastings 3Cathy Adams

30/01/2022- 20km BCC Bathurst Isuzu Ute Handicap
RESULTS - 1David Nicolas 2Nicholas Barrett 3Craig Hutton 4Jack Cannon 5Mark Windsor
First Female 1Jille Harris 2Bec OConnor 3Lara Allan - Fastest Time - David Nicolas 24:26

6th Feb 2022 - Bcc 16km - Time Trial
A Grade - 1Jack Reen (21:14) 2Mark Windsor 3Nick Barrett
B Grade – 1Ray Thorn (22:28) 2Ian Grant 3Dave Reece
C Grade - 1Toireasa Gallagher (24:21) 2Jille Harris 3Ebony Robinson
D Grade – 1Bec Manning (25:45) 2Cathy Adams 3David Hyland

13th Feb 3 Roads Handicap
RESULTS – Rosey Hastings (20min) 2Sam Welsh (20min) 3Bec Manning (9:30s) – FT Craig Hutton (Scr)

20th Feb 2022 – Rd 1 RPP Road Series Crit Champs – Sulman Park
A Grade 1Luke Tuckwell 2Craig Hutton 3Stu Renshaw
B Grade 1Ray Thorn Dave 2Reece 3Scott James
C Grade 1Ebony Robinson 2Bruce Hutton 3Gary Hamer
D Grade 1Sam Welsh 2Cathy Adams 3David Hyland

20th Feb 2022 - 2021 Presentation Dinner
Weal Trophy -- 1David Reece 2Cadel Lovett 3Luke Tuckwell - Top Female Jille Harris
Carroll Award -- Damien Bennett

27th Feb 2022 - Bcc 26km Handicap
RESULTS - 1Toireasa Gallagher (7:15) 2Sam Welsh (15min) 3Mick Foran (7:15) 4Gary Hamer 5Peter Wilson     
Fastest Time - 1 Nic Barrett 41min 42s 2Jack Cannon 3Mark Windsor
Fastest Female - 1Toireasa Gallagher 46min 40sec 2Cathy Adams 3Rosemary Hastings

6th March 2022 - 2 Roads Handicap - Sutherland Drive Finish - 29km
1Scotts Roots (4:30) 2Josiah Cooke (1min) 3Bec Manning (2min) 4Ian Grant (2min) 5Jille Harris (9:30).
Fastest Time 1Cadel Lovett 44:46 2Josiah Cooke 3Nic Barrett
Fastest Female - 1Bec Manning 46:24 2Hannah Roots 3Charlotte Lovett

13th March 2022 - Bcc ITT Champs -(Rd 2 RPP Road Series) - ITT Course
A Grade 1Jeremy Ryan 20:30 2Craig Hutton 20:58 3Jack Cannon 22:38
B Grade 1Ray Thorn 22:46 2Dave Reece 3Rod Lovett
C Grade 1Darren Fenton 24:20 2Toireasa Gallagher 3Bruce Hutton
D Grade 1Cath Adams 27:18 2Rosemary Hastings 3Joanne Renshaw

20th March 2022 Round 3 Renshaw Pedal Project Rd Series - 2Rds (St Johns)
A Grade 1Stu Renshaw 2Jack Cannon 3Nick Barrett
B Grade 1Dave Reece 2Ray Thorn 3Scott James 4Tony Barlow 5Glen Partridge
C Grade 1Mick Foran 2Gary Hamer 3Rob Stephen 4Toireasa Gallagher 5Pete McKinnon
D Grade 1Cath Adams 2Rosemary Hastings 3Jo Renshaw

27th March 2022 3Roads Handicap (Velo start/Sutho Finish)
RESULTS – 1Bec Manning 2Jack Cannon 3Nic barrett 4Rob Stephen 5Glen Partridge
Fastest Time - Jack Cannon 45:23 FF Bec Manning 46:07

3rd April 2022 Clancy Motors 2Rds Handicap (St John Finish)
RESULTS – 1Jack Cannon 2Nick Barrett 3Ray Thorn 4Robert Jeffries 5Darren Fenton
1st Female - Cathy Adams
Fastest Time Jack Cannon 42:14; Fastest Female: Jille Harris 50:05

Saturday Racing Startssee 2022 Winter Saturday Road Season

11
Road Race Report / Bcc - Graded individual Time Trial (16km)
« on: February 06, 2022, 03:27:42 PM »
Bcc 16km - Time Trial - 6th Feb 2022
Bathurst Cycling Club held a Graded individual Time Trial on it Championship Course on the weekend.
Considering the tough windy conditions the times where fast in all 4 grades –

New rider Bec Manning recording an impressive 25:45 for the 16km event to dominate the D Grade Category, second was the current D Grade champ Cathy Adams with David Hyland defeating Lara Allen Bec OConnor and Amanda Robinson for third place.

The female riders also dominated C Grade with Toireasa Gallagher continuing her good recent form to not only win the Grade but also the fastest female overall, stopping the clock at 24:21. Former Masters Champion Jille Harris and Junior Champ Ebony Robinson finishing in a deadheat for second ahead of Nev Krahe, Scott Allen, Peter Hickey and junior rider Charlotte Lovett.

Ray Thorn recorded a personal best of 22:28 to win B Grade from strong Blue Mountains rider Ian Grant with David Reece finishing third.
 
It was a good battle in A Grade with Mark Windsor leading early in the event before top local triathlete Jack Reen fought back to level pegging around the midway point. Reen stopping the clock at 21:14 to record the fastest time of the day 13seconds in front of Windsor. Nicholas Barrett finishing in third place ahead of promising junior rider Cadel Lovett.

RESULTS – 16km Time Trial – Champs Course
A Grade -  1Jack Reen (21:14) 2Mark Windsor 3Nick Barrett
B Grade – 1Ray Thorn (22:28) 2Ian Grant 3Dave Reece
C Grade - 1Toireasa Gallagher (24:21) 2Jille Harris 3Ebony Robinson
D Grade – 1Bec Manning (25:45) 2Cathy Adams 3David Hyland

12
Road Race Report / 20km BCC Bathurst Isuzu Ute Handicap
« on: January 30, 2022, 09:54:37 PM »
20km BCC Bathurst Isuzu Ute Handicap – 30/01/2022
Eventful start to the Local Isuzu Ute Bathurst Cycling Club Event (presented by Clancy)  with competitors having to wait for the floodwaters to clear then a change to the course due to the heavy rain overnight in Bathurst.
Once racing started Bec OConnor look set for an all the way win but the BackMarkers burst onto the scene in the final couple of kilometres to steal the win.

Race REPORT:
Bec OConnor led the way from Rosemary Hastings Cathy Adams and Lara Allen early in the race, with a bunch that included Phil McFarland Peter Hickey Bruce Hutton Scott Allen and Jille Harris looking the main threat to the leaders.
At the turn Bec OConner was riding strongly and looked to have built a winning lead however a bunch of Middle Markers including Glen Partridge Darren Fenton Rob Stephen Peter Wilson Glen Carter Phil Stapleton & Rod Esdaile had moved into second place on the road and looked threatening.
However there was also plenty of action at the back of the race with Craig Hutton and David Nicolas quickly joining Nicholas Barrett Jack Cannon and Mark Windsor and soon after joining Steve Scott Dave Reece and promising young orange rider Oscar Hanson after fast starts.
With less than 3 kilometres to the finish Bec OConnor was still leading but was starting to tire after the long solo ride and suddenly the backmarkers burst onto the scene to fight out the finish.
Jack Cannon the first to go however Craig Hutton brought him back only to have David Nicolas and Nicholas Barrett sprint past to take first and second, Jack Cannon Mark Windsor rounding out the top 5.
Leading the next group in was Bruce Hutton and Darren Fenton in front of Glen Partridge Rob Stephen Peter Wilson rounding out the top 10 in front of top placed female Jille Harris and Phillip McFarland in 12th place.
After all his recent representation duties including a medal at the Paralympics at Tokyo Dave Nicholas has been looking easy back and enjoy his cycling more. The more relaxed approach is certainly paying dividends, as his first and fastest performance in the weekends event would be probably his best performance since racing with the Bathurst Club; his time for the event 24:26 was very fast. Meanwhile Jille Harris finished fast to defeat the unlucky Bec O’Connor for first female
RESULTS - 1David Nicolas 2Nicholas Barrett 3Craig Hutton 4Jack Cannon 5Mark Windsor 6Bruce Hutton 7Darren Fenton 8Glen Partridge 9Rob Stephen 10Peter Wilson
First Female 1Jille Harris 2Bec OConnor 3Lara Allan 4Cathy Adams 5Rosemary Hastings
Fastest Time - David Nicolas 24:26

13
Bathurst Wallabies "Narellan Pools" Australia Day Triathlon (Round 2 Interclub Series) - 26/01/2022
For Many years now Bathurst Australia Day celebrations include the Bathurst Wallabies Narellan Pools Australia Day Triathlon. The event not only a wonderful way to celebrate Australia’s National Day, but also was round 2 of the Forager Central West Triathlon.
The Mudgee Red Devils have been impressive this year and currently lead the Central West League but with Bathurst successful in both Male and Female events on the day the local Triathlon Club looks certain to move to second in the series behind Mudgee.

Brief Results -- See Club Site for full results
Bathurst Wallabies Male Narellan Pools Australia Day Triathlon (Round 2 Interclub Series) - 26/01/2022
1 Jack Reen (Bathurst) 49:00, 2 Gareth Fuller (Mudgee), 3 Matt Webster (Mudgee), 4 Hamish Jackson (Mudgee), 5 Luke Gillmer (Bathurst), 6 Mark Windsor (Bathurst), 7 Craig Smith (Bathurst), 8 Matthew Low (Mudgee), 9 Tim Robinson (Orange), 10 Thomas Hanrahan (Bathurst)

Bathurst Wallabies Female Narellan Pools Australia Day Triathlon (Round 2 Interclub Series) - 26/01/2022
1 Simons Hollee (Bathurst) 55:04, 2 Mercede Cornelius-Feltus (Bathurst), 3 Sian Potter (Mudgee), 4 Halle Potter  (Mudgee), 5 Molly Dean (Orange), 6 Melissa Mertens (Dubbo), 7 Jacqueline Dunlop (Mudgee), 8 Lauren Reed (Mudgee), 9  Sophie Martin (Orange),10 Kirsten Howard (Bathurst)

Bathurst Wallabies Teams Narellan Pools Australia Day Triathlon - 26/01/2022
1 Team North Martinez 44:17 2 Team Rivett 3 Team Hobson 4 Team Corcoran 5 Blackie Burgos      

Bathurst Short Course Male Narellan Pools Australia Day Triathlon - 26/01/2022
Short Course Male – 1 David Nicholas, 2 Craig Eves, 3 Mitchell Hall

Bathurst Short Course Female Narellan Pools Australia Day Triathlon - 26/01/2022
Short Course Female Race 1Emily Bennett 2Diana Hyder 3Donna Seage


14
Screamer All-In Handicap – 2022 underway!!
Bathurst Cycling Club held its first Sunday Club Race for 2022 on the weekend using the short fast Screamer course to kick the year off with some intense cycle action.
RACE REPORT
Frontmarkers Amanda Robinson and Bec OConner combined well to hold a good lead during the early stages of the 20km handicap event, with initially the challenge initially coming from Cathy Adams and Lara Adams who were being in turn chased by Scott Allen and Jill Harris.
However by the mid-way point it was clear that the 5minute bunch of Glen Partridge, Bruce Hutton, Darren Fenton and Gary Hamer looked the biggest threat to the early leaders, with the 4min group of Toireasa Gallagher, Peter Wilson and Rob Stephen trying very hard to close the gap.
The back markers looked unlikely to feature in the finish with lone scratch marker Craig Hutton set a difficult task to get across to the 45sec block group of Jack Cannon Mark Windsor who were catching the 2min brunch led by Ray Thorn, Robert Jeffries and Tony Barlow and also the 3min group of Steven Scott, Rod Esdaile and Damien Bennett.
In the final couple of kilometres Gary Hamer, Glen Partridge and Darren Fenton caught the leaders with Jille Harris going with the trio to make a 4 rider sprint to the finish were Darren Fenton took the win from Gary Hamer and Glen Partridge. Jille Harris the top placed female rider in fourth place with Cathy Adams fifth infront of Toireasa Gallagher and Peter Wilson. Ray Thorn, Mark Windsor and Steve Scott rounding out the top 10.
After 40years of Club racing Mark Windsor was excited about taking fastest time in the first race of 2022, recording 25m23sec for the 20km event, however he quickly admitted having a bit of luck defeating Craig Hutton and co marker Jack Cannon for the honour. Fastest Female honours going to Toireasa Gallagher in 28min 57sec .

RESULTS - Screamer All-In Handicap – First Race of 2022    
1Darren Fenton 2 Gary Hamer 3 Glen Partridge, 4 Jille Harris 5 Cathy Adams 6 Toireasa Gallagher 7 Peter Wilson 8 Ray Thorn, 9 Mark Windsor 10 Steve Scott
Fastest Time - 1 Mark Windsor 25m23sec 2Jack Cannon 3 Craig Hutton – Fastest Female Toireasa Gallagher 28min 57sec
First Female - 1 Jille Harris 2 Cathy Adams 3 Toireasa Gallagher

15
Road Race Report / 2021 Christmas Hamper Race
« on: January 09, 2022, 11:25:35 PM »
2021 Christmas Hamper Race – 2 road Scratch
A Luke Tuckwell Will Hodges Cadel Lovett
B Dave Reece Ray Thorn Ella Falzarano
C Glen Carter Ebony Robinson Mick Foran
D Lara Allen Rosemary Hastings Tracey Robinson

Pages: [1] 2 3 ... 15