Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - MarkW

Pages: 1 2 [3] 4 5 ... 24
31
Track Racing / 2018 Sydney Cup on Wheels
« on: December 09, 2018, 08:52:46 AM »
2018 Shimano SCOW Wheelrace
The young riders from the country stood out at last night's Shimano Sydney Cup on Wheels.

Bathurst Eliza Bennett continued her wonderful year winning the historic Open Womens Shimano SCOW Wheelrace on the weekend, her coach Marian Renshaw also making the final but did not start.

It was an amazing effort by Dubbo to fill the Podium in the Historic Mens Shimano SCOW Wheelrace, Eather winning from Hines and Farr, Bathurst’s top performer was Daniel Googe in 10th

Bathurst also had success in the Junior SCOW Events with wins in the Under 17s and Under13s

Kalinda Robinson defeated Canberra rider Lily Stratford in the Junior Womens U17 Shimano SCOW Wheelrace, with Bathurst Tyler Puzicha and Dubbos Haylee Fuller and Zara Fuller also in the top10.

Ben Anderson was 7th in the Under15 boys final and Bathurst Cadel Lovett 14th, however the local region had a win in the Under 15 girls with Dubbo’s Isabelle Russell taking the win.

Paige Squire was an impressive winner of the Under 13 SCOW Wheelrace with her Bathurst Team Mate Ebony Robinson riding a super race for 4th

Others at the carnival included Graeme Peadon and Glen Carter – see the full results here
http://liveresults.nsw.cycling.org.au/2018/2018SCOW/T18034SCOW_result.html?fbclid=IwAR0FkFF4IgaNPfI83eWaswpv9x6GhMNiRyC_nZagBNyiKXHDoOHvAatCebw

Also see more on Eliza and Kurts impressive wins here --
http://www.nsw.cycling.org.au/News/All-News/bennett-and-eather-win-2018-sydney-cup-on-wheels

32
Road Race Report / 2018 Forbes Triathlon
« on: December 09, 2018, 06:10:12 AM »
Bathurst Athletes on the Podium at Forbes:
Great day for the Bathurst Club at the 2018 Forbes Triathlon.

Crocs Super Sprint
Angus Argent-Smith (41:28) was the fastest overall however the Try Hards Team took line honours in 40:12. Bathurst made the podium in the Female category with Carol North recording a slick 45:41 to finish 3rd overall behind the very experienced Mudgee Triathlete Tracy Kastelein and Amanda Sullivan.

Crocs Challenge
Plenty of pace on in the The Challenge event (750m 30km 7km) with 2015 Forbes Triathlon winner Angus Westaway (West Wylong) leading after the swim, however the King of the Forbes Triathlon Nick North took control in the cycle leg and quickly established a winning lead with his Bathurst Teammate riding through the field to move to second. Bathurst taking the top 2 placing with Nick North recording  1:20:56 and Mark Windsor 1:22:29 and Angus Westaway third in 1:26:17  with Stephen Trevaskis 4th
Very impressive effort by Albury Triathlete Angla Sandral who not only won the Overall Female Section in 1:30:01 but also finished 5th overall in front of strong Bathurst Triathlete Steve Jackson (1:31:05). Bathurst also on the Podium in the Female Challenge Podium with Hollee Simon runner up to Sandral with Dubbo Triathlete Katherine Mellor 3rd.

Crocs Long Course
It was a tough day for the Long Course Competitors with the temperature up in the 30s for the 2km swin 90km Bike 21km run. Bathurst Triathetes Luke Gillmer and Thomas Hanrahan sat first and Second after the Swim however former Young Footballer Michael Stallard who has been the find of the season for the Cowra Triathlon Club dominated the Cycle lead to set up a win in the tough event. Stallard certainly had to work for it with Hanrahan finishing very fast in the run leg, finishing only 40seconds behind Stallard with Gillmer third. Former Orange Professional Jess Richards defeating Sonia Commins in the female section.

See all the results here (including the Rivett V Short Challenge)--
http://www.racetecresults.com/Results.aspx?CId=16253&RId=6047&EId=2

33
Road Race Report / 2018 Bathurst Road Championships - Vale Circuit
« on: December 02, 2018, 08:59:16 AM »
2018 Bathurst Road Championships
Bathurst Cycling Club held its 2018 Road Championships on the Weekend with 4 Separate Grades contested on the Historic Vale Circuit.

While the Vale Circuit is famous as a motor racing circuit hosting the Australian National TT in the 1930s the circuit and parts of it have been used for cycling events for more than 100years. While the first Bathurst Cycling Championship took place in 1885.

This year the Bathurst Cycling Club also hosted a championship Road Series as well as the weekend’s stand alone Road Championships. However todays Championships reinforced the results of the Series with the same two riders Bradley Rayner and Mark Windsor finishing first and second in the overall A Grade title. Rayner was too strong for Windsor in the dash to the line recording a very fast 1h32m17s for the 6 lap A Grade Championship which is an average of 42.93 kph for the 66km in the tough windy conditions.

B Grade broke up early with Julian Woods and Daniel Googe going on the attack, only Stewart Renshaw and Drew Carter able to get across to the pair. Renshaw tried a few attacks which resulted in Carter losing contract when looking the likely winner. Jilian Woods taking the title by centimenters over Renshaw with Daniel Googe taking the bronze with the trio averaging 38.86 kph on the 5 lap course.

It was a similar story in C Grade with Rob Stephen and Toireasa Gallagher forcing the pace early with only Nev Krahe and Glen Carter remaining in contention. However Stephen and Gallagher kept the pace high and they had the race between them. Stephen averaging 37.04 kph on the tricky circuit defeating Gallagher who finished the top placed female rider in the 2018 Road Championships. Mick Foran recovered from a slow start to take the bronze from Krahe, Wayne Powell and Graham Stait.

D Grade was a tough match up on the 30km Course with Norman Wise out sprinting world masters champion Rosemary Hastings and Caroline Robertson who put in an impressing performance for the bronze infront on Pete McKinnon and former A Grand Champion Jim Allen.

Brief Results - 2018 Bathurst Road Championships – 2nd Dec 2018 – Old Vale Circuit
A Grade – (6 laps 66km) 1st Bradley Rayner (1h32m17s - 42.93 kph) 2nd Mark Windsor
B Grade - (5 laps 54km) 1st Julian Woods (1h23m23s – 38.86kph) 2nd Stewart Renshaw
C Grade - (4 laps 42km) 1st Rob Stephen (1h08m02s – 37.04kph) 2nd Toireasa Gallagher
D Grade - (3 laps 30km) 1st Norman Wise (1h01m52s – 29.09kph) 2nd Rosemary Hastings
Female Championship – 1st Toireasa Gallagher 2nd Rosemary Hastings 3rd Caroline Robertson

34
Road Race Report / John Butler Trophy & Harry Stephen Trophies
« on: November 26, 2018, 04:49:40 AM »
2018 John Butler Trophy & Harry Stephen Trophies

Hot Favourites Craig Hutton and Rob Stephen have won the trophies at the John Butler & Harry Stephen Memorial Events. Both these riders won in 2017 and successfully defended their titles on the weekend.

43rd John Butler Memorial Event:
1Craig Hutton 2Dennis Martin 3Daniel Googe (B Grade winner – Brian Draper)

2nd Harry Stephen Memorial Trophy:
1Rob Stephen 2Toireasa Gallagher 3Kalinda Robinson

more soon!

35
Road Race Report / Round 2 Bathurst Tri Series
« on: November 26, 2018, 04:08:52 AM »
Round 2 - Bathurst Wallabies Triathlon Series 25th Nov 2018

The Bathurst Wallabies recent membership drive for more female triathletes has been an amazing success with record numbers at Round 2 of the Bathurst Triathlon Season.

The event was contested in very cold tough conditions making the large fields attending the event even more impressive. Overall both Nick North and Mark Windsor repeated their Round 1 performances with Nick a clear winner in the Long Event defeating the rapidly improving Luke Gilmer and newcomer Jack Reen who is showing a lot of potential. Mark Windsor catching Thomas Hanrahan in the bike leg to win the short course event with champion local mountain biker Dan Watson third.

After super performances at the Mudgee Interclub last week Hollee Simons Kirsty Powyer and Jennifer Arnold were again in form making-up the podium on the long course female event. While the female short course was a super race between Stacey Jones and Candice Falconer, who was runner up in her age division at Mudgee, after swimming and riding almost together it was the final transition that Stacey made her move and held on in the run to win by 18seconds.

Certainly another highlight of round 2 was the quality of the junior triathletes in the Boomers race, some of Bathurst’s most talented young athletes are squaring off in this competition. 

Bathurst Long Course 25th Nov 2018
Men Long:
Nick North 50:40 Luke Gilmer 53:10 Jack Reen 56:32 Jayden Hunter 57:13 Paul Upston 59:19
Then – Tim Miller, Andrew Paul Steve Jackson, Danny Weal Geoff Short, Jamie Rivett Mitch Nelson James Burt
Female Long:
Hollee Simons 1:03:00 Kirsty Powyer 1:06:05 Jennifer Arnold 1:09:22 Katie Prior 1:11:17 Fran Grady 1:12:38 Natasha Lindsay 1:17:37
Teams Long:
Team Triceratops (Brooke Brad Rayner) 58:39 Team Tortoise & Hare, Team Srs

Bathurst Short Course 25th Nov 2018
Men Short:
Mark Windsor 39:28 Tom Hanrahan 40:27 Dan Watson 47:36 Craig Eves 48:04 Christopher Howarth 50:42 – 5:22 Then Aaron Burgess Todd Nelson Craig Nelson Hayden Cupitt James Hunter Christopher Jones Nicholas Gailer Cooper Watters Steven Vollebergh David Jones Alex MacQuarrie
Female Short:
Stacey Jones 52:42 Candice Falconer 53:00 Renee Covington 56:01 Caitlin Chandler 56:26 Taleiha Gorman 57:38 Then Zoe Peters, Anna Blackie, Pip Press, Therese Ryan, Sandra Hamer, Rebecca O’Connor, Kirsten Watters, Megan Goodwin Angela Jones Barb Hill Tania Pringle Donna Seage
Teams Short:
Team Hope/Weal 50:10, Team Pete/Jules 51:41, Team 2s2w 1:00:50

36
In the Media / Re: News November 2018
« on: November 23, 2018, 02:12:01 AM »
Tri

Bathurst Wallabies Triathlon Club hosting women's only race on Sunday
Jordan Treloar November 30 2018
THIS Sunday will see a piece of Bathurst Wallabies Triathlon Club history made and it will be thanks to a group of women
https://www.westernadvocate.com.au/story/5784169/women-set-to-tri-bathurst-triathlon-club-ready-for-first-time-event/

Mark Windsor is excited to see Bathurst women get involved with triathlon
Anya Whitelaw November 29 2018
GIVEN his competitive nature Mark Windsor is a man who relishes racing against seasoned triathletes, but he is still just as excited over the prospect of seeing new faces in action.
https://www.westernadvocate.com.au/story/5782946/focus-on-female-participation-in-triathlon-is-exciting-windsor/

Former star cyclist Hollee Simons finds a new passion in triathlon
Anya Whitelaw November 26 2018
AS a cyclist she made her presence felt against Australia’s best, but as a new triathlete Hollee Simons has fallen in love.

Tamsyn Moana-Veale wins opening round of the 2018-19 2XU Triathlon Series.
Anya Whitelaw November 28 2018
Moana-Veale only arrived back in Australia last Monday at midnight, but on Sunday she took out the elite women’s race in the opening round of the 2018-19 2XU Triathlon Series at Elwood.
https://www.westernadvocate.com.au/story/5781896/moana-veale-is-back-on-australian-soil-and-winning-video/

Bathurst Wallabies Triathlon Club hosting women's only race on Sunday
Jordan Treloar November 30 2018
THIS Sunday will see a piece of Bathurst Wallabies Triathlon Club history made and it will be thanks to a group of women.
https://www.westernadvocate.com.au/story/5784169/women-set-to-tri-bathurst-triathlon-club-ready-for-first-time-event/

Nick North enjoys grand prix format at Central West Inter Club Triathlon Series
Anya Whitelaw November 20 2018
NICK North has long been a fan of grand prix style triathlons and he showed why on Sunday when taking out round two of the Central West Inter Club Triathlon Series
https://www.westernadvocate.com.au/story/5767026/north-has-a-grand-day-with-another-inter-club-win-video/?cs=116

Peta Cutler wins age group bronze, Terry Roberts silver at Ironman 70.3 Western Sydney
Alexander Grant November 28 2018
FOR someone who was just “looking forward to being part of it” Peta Cutler has returned home from Ironman 70.3 Western Sydney with a fantastic

37
In the Media / Re: News November 2018
« on: November 23, 2018, 02:11:01 AM »
Local Racing

Peter McKinnon wins Bathurst Cycling Club's Remember Them Handicap race
Western Advocate November 14 2018
IT seemed appropriate that Sunday’s Remember Them Handicap race came down to a battle between two great friends.
https://www.westernadvocate.com.au/story/5754899/mckinnons-return-to-cycling-is-a-memorable-one/?cs=116



Claire Kirby wins Toireasa Gallagher Handicap ahead of Marian Renshaw
Alexander Grant November 21 2018
CLAIRE Kirby utilised a tailwind to its full extent to take out Sunday’s Toireasa Gallagher Handicap ahead of Marian Renshaw.
https://www.westernadvocate.com.au/story/5767780/kirby-and-renshaw-fight-out-handicap/?cs=116



Bathurst playing host to Western Division Track Championships
Alexander Grant November 15 2018
THE Bathurst Open isn’t making an appearance this year but the city will still be treated to a high standard of racing with this Saturday’s Western Division Track Championships.
https://www.westernadvocate.com.au/story/5758552/regional-contest-western-division-track-championships-take-place-of-open/?cs=116

Kalinda Robinson takes three major wins at Western Division Track Championships
Alexander Grant November 19 2018
A WINNING triple for Bathurst’s Kalinda Robinson was a highlight for the host club during Saturday’s Western Division Track Championships.
https://www.westernadvocate.com.au/story/5763579/robinson-rallies-bathurst-junior-dominant-at-championships-photos/?cs=116



38
In the Media / News November 2018
« on: November 23, 2018, 02:08:27 AM »
Mark Renshaw to work with Mark Cavendish in 2019
Anya Whitelaw November 22 2018
WHEN sprinting star Mark Cavendish first witnessed the lead out skills of Mark Renshaw back in the 2008 Tour de France, he knew he wanted the Bathurst talent on his side.
https://www.westernadvocate.com.au/story/5772306/renshaw-and-cavendish-to-unite-for-another-season-on-the-road/?cs=116

Emilie Miller is finalist in 2018 Cycling Australia award
Anya Whitelaw November 15 2018
BATHURST hand cyclist Emilie Miller had a dream come true earlier this year when crowned a dual Para-cycling Road World Champion in Italy.
https://www.westernadvocate.com.au/story/5759502/millers-a-finalist-for-cycling-australia-para-award/?cs=116

Emily Watts finishes National Road Series on a high with Sydney Uni-Staminade
Anya Whitelaw November 22 2018
THE first two stages may not have gone to plan, but it was a case for third time lucky Emily Watts and her Sydney Uni-Staminade team-mates in the Tour Of Tasmania.
https://www.westernadvocate.com.au/story/5771606/watts-works-to-set-up-a-stage-win-in-tour-finale-videos/?cs=116

39
Road Race Report / Re: Mudgee Interclub Triathlon
« on: November 22, 2018, 01:10:11 AM »
Bathurst Triathlon Club leading the Central West Interclub Championships

The real secret to Bathurst success at the 2018 Mudgee Triathlon was the performance by their Female Athletes. Bathurst Club finished with 3 members in the top ten with Hollee Simons surprising many of the more experienced Female Triathetes with a podium finish at the event behind Orange’s world age championships star Lauren Kerwick (Orange) and top scone triathlete Nicky Western. Kristy Powyer and Lucy Hobson also very impressive making the Top 10 in the overall female section.         

In Round One at Cowra the powerful Orange Club made a clean sweep of the Women’s Age Categories, (which has been a common occurrence in recent years) however a strong push by the Bathurst club to be more female friendly is already paying dividends. In fact Lauren Kerwick in the Under 20s was Orange’s only age category winner with Mudgee and Bathurst each winning two of the age categories.

Bathurst actually finishing first and second in the 20-29yrs Female Division with Hollee Simons and Lucy Hobson and then taking the top 3 placings in the 30-39yrs with Jennifer Arnold winning from Candice Falconer and Katie Prior. Strong Bathurst performer Fran Grady runner up in the 50-59yrs Category

Bathurst is generally strong in the Men Race with Luke Gillmer Mark Windsor and Richard Hobson all in the top 10 overall behind the club’s impressive outright winner Nick North

Nick North (20-29yrs), Mark Windsor (50-59yrs) and the very reliable Stephen Jackson (60+yrs) also won their age divisions with Luke Gillmer, Richard Hobson and Chris Grady all runners-up in their age categories; along with Timothy Miller 3rd in the Under 20.

We shouldn’t forget the Bathurst athletes in the Super Sprint event, with Todd Nelson, Milla Nelson, Kirstern Watters and Kendal Ball all finishing in the to 3 in their categories in that event.

However in the end it was strong performance right across the categories that gave Bathurst the round win with the following all scoring points for the club at the Mudgee event:-

CONGRATULATIONS To --
Females - Hollee Simons, Lucy Hobson, Jennifer Arnold, Candice Falconer, Katie Prior, Anna Blackie, Kristy Powyer, Danielle Patterson, Renee Covington, Alison Corcoran, Fran Grady, Angela Jones, Illana Jones, Milla Nelson, Kirstern Watters, Kendal Ball.

Males - James Burt, William Kelly, Timothy Miller, Nick North, Luke Gillmer, Danny Weal, Richard Blackie, Geoff Short, Luke Patterson, James Kelly, Mark Windsor, Richard Hobson, Stephen Jackson, Chris Grady, Jack Reen, Team K&J, Team B&K, Todd Nelson, Fletcher Kelly, Sam Patterson

40
Mudgee Triathlon - Round 2 of the 2018/2019 Interclub Central West Triathlon Series:

Overall – Main Grand Prix Event
1. Nick North (Bathurst) 00:51:38, 2. Rory Thornhill (Orange) 00:52:38, 3. Tom Tudor (Orange) 00:54:13, 4.Matt Webster (Mudgee) 00:54:20, 5.Gareth Fuller (Mudgee) 00:54:39
Then followed- 6 Luke Gillmer (Bathurst), 7.David Searle (Orange), 8.Mark Windsor (Bathurst), 9.Campbell Wall (Mudgee), 10.Richard Hobson (Bathurst)

Female – Main Grand Prix Event
1. Lauren Kerwick (Orange) 00:57:47, 2.Nicky Western (Scone) 01:00:04, 3.Hollee Simons (Bathurst) 01:02:30, 4.Estelle Dean (Orange) 01:02:52, 5. Kim Dale (Orange) 01:03:17
Then followed- 6.Giselle Denly (Mudgee) 7.Jessie Dean (Orange) 8.Sian Potter (Mudgee) 9.Kristy Powyer (Bathurst) 10. Lucy Hobson (Bathurst)

Age Winners
Females
U20s – Lauren Kerwick (Orange)
20-29yrs – Hollee Simons (Bathurst) 
30-39yrs – Jennifer Arnold (Bathurst)
40-49yrs – Nicky Western (Scone)
50-59yrs – Tania Potter (Mudgee)
60+yrs – Ronda Gainsford (Mudgee)

Males
U20s – Rory Thornhill (Orange)
20-29yrs – Nick North (Bathurst)
30-39yrs – Garath Fuller (Mudgee)
40-49yrs – Matt Webster (Mudgee)
50-59yrs – Mark Windsor (Bathurst)
60+yrs – Stephen Jackson (Bathurst)

Super Sprint Event -Males - Beau Rohr (Mudgee) Riley Taylor (Mudgee) Phil Tudor (Orange)
Super Sprint Event - Females - Halle Potter (Mudgee) Molly Dean (Orange) Milla Nelson (Bathurst)

Club Premierships after Round 2:
Bathurst 9pts, Orange 8pts,  Mudgee 6pts, Cowra 4pts, Dubbo 3pt


41
Road Race Report / Re: Mudgee Interclub Triathlon
« on: November 20, 2018, 06:26:15 AM »
Brief Results on Todays Mudgee Triathlon (Round 2 2018/19 InterClub Series)

Bathurst Club have hit the front in the 2018/19 Premierships, with Nick North leading the charge, taking the overall win in the main even from Orange youngsters Rory Thornhill and Tom Tudor in 2nd and 3rd overall.

Another Round 1 winner Lauren Kerwick from Orange again won the Female section with well performed Scone Triathlete Nicky Western 2nd and Bathurst’s Hollee Simons putting in a super performance to make the Female Podium.
 
First in the boys Super Sprint event was Beau Rohr of Mudgee and Halle Potter (Mudgee) won the girls section

Mudgee Triathlon

Males –
1. Nick North (Bathurst), 2. Rory Thornhill (Orange), 3. Tom Tudor (Orange), 4.Matt Webster (Mudgee), 5.Gareth Fuller (Mudgee), 6 Luke Gillmer (Bathurst), 7.David Searle (Orange), 8.Mark Windsor (Bathurst), 9.Campbell Wall (Mudgee), 10.Richard Hobson (Bathurst)

Female -
1. Lauren Kerwick (Orange), 2.Nicky Western (Scone), 3.Hollee Simons (Bathurst), 4.Estelle Dean (Orange), 5. Kim Dale (Orange) 6.Giselle Denly (Mudgee) 7.Jessie Dean (Orange) 8.Sian Potter (Mudgee) 9.Kristy Powyer (Bathurst) 10. Lucy Hobson (Bathurst)

Age Winners
Females
U20s – Lauren Kerwick (Orange)
20-29yrs – Hollee Simons (Bathurst) 
30-39yrs – Jennifer Arnold (Bathurst)
40-49yrs – Nicky Western (Scone)
50-59yrs – Tania Potter (Mudgee)
60+yrs – Ronda Gainsford (Mudgee)

Males
U20s – Rory Thornhill (Orange)
20-29yrs – Nick North (Bathurst)
30-39yrs – Garath Fuller (Mudgee)
40-49yrs – Matt Webster (Mudgee)
50-59yrs – Mark Windsor (Bathurst)
60+yrs – Stephen Jackson (Bathurst)

Super Sprint Males - Beau Rohr (Mudgee)
Super Sprint Females - Halle Potter (Mudgee)

Club Premierships after Round 2:
Bathurst 9pts, Orange 8pts,  Mudgee 6pts, Cowra 4pts, Dubbo 3pt

42
Pro Racing / 2018 Tour of Furhou UCI 2.1
« on: November 18, 2018, 11:54:51 AM »
Tim Guy Finishes off the season in Asia:

St George rider and this year’s Mt Panorama Elite Men Hill Climb winner Ben Dyball has finished 2nd overall in the 7th Tour of Furhou UCI 2.1 behind Beijing XDS-Innova riders Ilya Davidenok. The 5 stage Tour which finished of 18th November 2018 in Yougtai.

Local cyclist Tim Guy who used races in both Bathurst and Orange to prepare for the tour rode a sold race for his Ljubljana Gusto Xaurum team, finishing in the top half of the field all race.

The Tour of Furhou came hot on the heels of the 3 Stage Tour of Quanzhou Bay in which Guy finish in the top 30 overall.

43
Road Race Report / 2018 Toireasa Gallagher All Women Trophy Race
« on: November 18, 2018, 11:12:36 AM »
11th Annual Toireasa Gallagher All Women Trophy Race.
First held in 2008 the Gallagher Womens Handicap boosts an impressive list winners and has its origins with a number of National Level Events hosted by the Bathurst club in the early 2000s.

Gallagher first sponsored this event after returning from the Beijing Paralympic Games, when wanting to give back to the cycling club that had supported her over the many years of her cycling career. That the time Gallagher explained to the media that she sponsored the women’s only event to encourage local women cyclist to race more regularly, while also trying to entice recreational women cyclists to come and join the Bathurst Cycling Club.

2018 Toireasa Gallagher All Women Trophy Race
Claire Kirby has jump clear of handicap partner Marian Renshaw to win the 018 Gallagher Trophy, Renshaw hung on for second place ahead of the fast finishing Kalinda Robinson with Toireasa Gallagher and Laura Renshaw rounding out the top 5.
Backmarkers Kirsten Howard and Jodie Martin battling it out for Fastest Time while Donna Scott Gemma Carter Rosey Hastings & Bathurst newly crowned Oceania Champ Eliza Bennett all riding strongly

2018 Toireasa Gallagher Handicap Results
1st Claire Kirby 2nd Marian Renshaw 3rd Kalinda Robinson 4th Toireasa Gallagher 5th Laura Renshaw 6th Donna Scott 7th Gemma Carter 8th Rosemary Hastings 9th Kirsten Howard 10th Jodie Martin 11th Eliza Bennett
Fastest time Kirsten Howard.


44
Western Division Champs / 2018 Western Division Track Championships
« on: November 17, 2018, 12:39:55 PM »
2018 Western Division Track Championships - Bathurst 17th November 2018:
Dubbo Cycling Club riders have been impressive at the 2018 Western Division Track Championships with Dylan Eather winning the 500m and Tim Hines the Scratch Race Titles. However it was Bathurst that took the Females Titles with Kalinda Robinson and Tyler Puzicha on top of the rankings

Local officials going to the record books to check if nationally ranked junior rider Dylan Eather has set a new course record for the 500m. Local World Champion Mark Renshaw set the initial record before the very promising Illawarra rider Mitchell Wright set at new best recording 36:13 in November 2015. Dubbo Dylan Eathers time of 35:82sec has certainly bettered that time but officials are yet to make the record official. 

Western Division Championships (Central West Titles) 17/11/2018

Time Trial Champs
U9P David Kirby (Bathurst CC) Thomas Karrasch (Orange CC) Annie Yeo (Orange CC)
U9G Amelia Kirby (Bathurst CC)   
U9B Billy Yeo (Orange CC)   
U11G Jenna Gallagher (Bathurst CC) Alexandra Karrasch (Orange CC) Charlotte Hoskins (Orange CC)
U11B William Karrasch (Orange CC) Matthew Crump (Orange CC) Alexander Little (Bathurst CC)
U13G Ebony Robinson (Bathurst CC) Paige Squire (Bathurst CC) Emily Hines (Dubbo CC)
U13B Cameron Crump (Orange CC) Tristan Robinson (Bathurst CC) Lachlan Crump (Bathurst CC)
U15G Cennedi Dally (Orange CC)   
U15B Benjamin Anderson (Orange CC) Trent Hines (Dubbo CC) Xavier Bland (Orange CC)
D Women Marian Renshaw (Bathurst CC) Rosemary Hastings (Bathurst CC) 
C Women Toireasa Gallagher (Bathurst CC) Caroline Robertson (Bathurst CC) 
C Men Nigel Squire (Orange CC) Mitchell bland (Orange CC) Michael Robinson (Bathurst CC)
B Women Kalinda Robinson (Bathurst CC) Tyler Puzicha (Bathurst CC) 
B Men Drew Carter (Bathurst CC) Rodney Lovett (Bathurst CC) Wayne Powell (Bathurst CC)
A Men Dylan Eather (Dubbo CC) Tim Hines (Dubbo CC) Daniel Barber (Dubbo CC)

Sprint Championships
U9P David Kirby (Bathurst CC) Annie Yeo (Orange CC) Thomas Karrasch (Orange CC)
U9G Amelia Kirby (Bathurst CC)   
U9B Billy Yeo (Orange CC)   
U11G Jenna Gallagher (Bathurst CC) Alexandra Karrasch (Orange CC) Charlotte Hoskins (Orange CC)
U11B William Karrasch (Orange CC) Matthew Crump (Orange CC) Alexander Little (Bathurst CC)
U13G Ebony Robinson (Bathurst CC) Paige Squire (Bathurst CC) Emily Hines (Dubbo CC)
U13B Cameron Crump (Orange CC) Gydion Dally (Orange CC) Tristan Robinson (Bathurst CC)
U15G Cennedi Dally (Orange CC)   
U15B Benjamin Anderson (Orange CC) Trent Hines (Dubbo CC) Xavier Bland (Orange CC)
C Women Toireasa Gallagher (Bathurst CC) Caroline Robertson (Bathurst CC) 
C Men Michael Robinson (Bathurst CC) Nigel Squire (Orange CC) Mitchell bland (Orange CC)
B Women Kalinda Robinson (Bathurst CC) Tyler Puzicha (Bathurst CC) 
B Men Drew Carter (Bathurst CC) Rodney Lovett (Bathurst CC) Wayne Powell (Bathurst CC)
A Men Dylan Eather (Dubbo CC) Tim Hines (Dubbo CC) Daniel Barber (Dubbo CC)

Scratch Race Championships
U9P Thomas Karrasch (Orange CC) David Kirby (Bathurst CC) Annie Yeo (Orange CC)
U9G Amelia Kirby (Bathurst CC)   
U9B Billy Yeo (Orange CC)   
U11G Jenna Gallagher (Bathurst CC) Alexandra Karrasch (Orange CC) Charlotte Hoskins (Orange CC)
U11B William Karrasch (Orange CC) Matthew Crump (Orange CC) Alexander Little (Bathurst CC)
U13G Ebony Robinson (Bathurst CC) Paige Squire (Bathurst CC) Emily Hines (Dubbo CC)
U13B Cameron Crump (Orange CC) Gydion Dally (Orange CC) Tristan Robinson (Bathurst CC)
U15G Cennedi Dally (Orange CC)   
U15B Benjamin Anderson (Orange CC) Trent Hines (Dubbo CC) Xavier Bland (Orange CC)
C Women Toireasa Gallagher (Bathurst CC) Caroline Robertson (Bathurst CC)
C Men Nigel Squire (Orange CC) Jim Allen (Bathurst CC) Mitchell bland (Orange CC)
B Women Kalinda Robinson (Bathurst CC) Brooke Tuynman (Bathurst CC) Tyler Puzicha (Bathurst CC)
B Men Drew Carter (Bathurst CC) Wayne Powell (Bathurst CC) Rodney Lovett (Bathurst CC)
A Men Tim Hines (Dubbo CC) Daniel Barber (Dubbo CC) Dylan Eather (Dubbo CC)

Reliance Bank Senior Team Challenge:
1, Dubbo 2Bathurst 3Orange

Mark Renshaw Junior Club Challenge
1Bathurst 2Orange

Flying 200s
A Grade
Tim Hine 11:75
Dylan Eather 11:99
Mitchell Hines 12:03

Womens
Kalinda Robinson 12:99
Tyler Puzicha 13:00
Caroline Robertson 14:40

B Grade
Drew Carter 12:55

C Grade
Mitchell Bland 13:63

Under 15s
Ben Anderson 13:05

45
Road Race Report / Re: Mudgee Interclub Triathlon
« on: November 14, 2018, 06:20:58 AM »
Congratulations to Mudgee Red Devils Tri Club on 20years of hosting Central West Tri-Series Events:
(Cowra club also celebrated 20yrs having held their first Interclub event in December 1998) 

This weekend’s interclub Central West Triathlon Series event at Mudgee will be a significant event, being the 20 year Anniversary of the first Mudgee Interclub round in the summer of 1998/99.

Mudgee won the inaugural series and in the 20 years since the series recognised by Triathlon’s State Administration body TriNSW as they attempt to run divisional Championships across NSW.

The actual first interclub event was held Orange on 8th March 1998, with the Mudgee Club crown the first Regional Triathlon Champions (1997/98). Cowra holding the second Interclub event (which was round 1 of the 1998/99 series) in December 1998.

Mudgee held the second round 1998/99 series on the 21 March 1999 at the Mudgee Pool. The two Round 1998/99 series decided on points based on the top 5 men and women in both the Open Seniors and the Junior Category. Where as today’s series is decided on the results of the different Age Divisions rather than the overall.

Twenty years later Cowra have just hosted there 20year Anniversary opening round of the 2018/19 Series and the Mudgee Red Devils Tri Club will host round 2 of the 2018/19 series this weekend (18th November 2018).

Back in 1998/99, Mudgee dominated the outright placings in their inaugural Home Interclub Triathlon with 3 members in the all-important Top 5 in both the Senior Males and Senior Females, backing that up with 3 Males and 2 Females in the top 5 Junior Results.

Mudgee champ Nick Kastelein defeating teammate Jason Pattison with Mark Windsor who raced for Mudgee due to Bathurst not having a triathlon club finishing 5th. Dubbo’s Scott Stevenson and Cowra Champ Jeremy Ryan finishing 3rd and 4th.

Mudgee also first and second in the open Womens with Kim Thomas defeating Rhonda Gainsford while Giselle Denley finished 4th; Dubbo’s Triathletes Rebbecca Rolls third and Karen Salmon 5th.

Certainly some impressive performances in the juniors in 1998/99 Mudgee Round with Orange’s James McMillan in super form defeating good Mudgee Triathletes Nathan Evans, Josh Ludwick and the up&coming Matt Murphy. Brett Thoms of Cowra taking 5th points. In the junior girls Orange state level cyclist Leanne Nichols defeated Mudgee speedsters Tania Murphy and Lisa Marhoff.

Other Mudgee athlete to perform well in 1998/99 - Nathan Evans, Steve Hawkins, Adam Mort, Tony Muller, Mark Roth, Tim Russell, Robert Spearman, Greg Wilson, Michael Sharp, Vic Southgate and Paul Amos who also won a round of the Cycling Interclub Series at the time.

Pages: 1 2 [3] 4 5 ... 24