Author Topic: 2018/19 Central West Interclub Triathlons Series  (Read 1484 times)

Mark

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 223
    • View Profile
2018/19 Central West Interclub Triathlons Series
« on: February 16, 2021, 09:04:21 PM »
2018/19 Central West Interclub Triathlons Series

Champion Club
1st Orange 2nd Bathurst – TBC as it must have been close (final results had to find)

2019 Individual Winners
1Estelle Dean (Orange) 2Lauren Kerwick (Orange) 3Hollee Simons (Bathurst) -- tbc
1Rory Thornhill (Orange) 2Nic North (Bathurst) 3Mark Windsor (Bathurst) – tbc

ROUND RESULTS
Round 1 - Central West Interclub Triathlon Series - Cowra 21st Oct 2018
Overall Males –1. Nick North (Bathurst) 51.48 2. Rory Thornhill (Orange) 52.37 3. Matt Webster (Mudgee) 52.45 4. Michael Stallard (Cowra) 54.17 5. Mark Windsor (Bathurst) 54.39 Then - David Searle, Luke Gillmer, Tom Tudor, Christopher Walsh, Lauren Kerwick, Campbell Wall
Female Overall: 1. Lauren Kerwick (Orange) 57.54 2. Jessica Richards (Orange) 1.01.49 3. Estelle Dean (Orange) 1.02.14 4. Jessie Dean (Orange) 1.02.37 5. Kim Dale (Orange) 1.02.42 Then Giselle Denly, Abbie Dean, Amanda Livingstone, Julie Middleton and Jennifer Arnold

Super Sprint Males 1Beau Rohr (Mudgee) 16.06, 2Rory Sullivan (Cowra) 17.27, 3Todd Nelson (Bathurst) 17.36, 4Darcy Foxall (Cowra) 18.27, 5Carter Dale (Orange) 19.29
Super Sprint Females 1Sophie Martin (Orange) 16.53, 2Molly Dean (Orange) 17.49, 3Jessie Tudor (Orange) 18.49, 4Lucy Searle (Orange 19.32, 5Elizabeth Walsh (Bathurst) 22.38.

Round 2 - Central West Interclub Triathlon Series – Mudgee 18th November 2018
Males –1. Nick North (Bathurst), 2. Rory Thornhill (Orange), 3. Tom Tudor (Orange), 4.Matt Webster (Mudgee), 5.Gareth Fuller (Mudgee), 6 Luke Gillmer (Bathurst), 7.David Searle (Orange), 8.Mark Windsor (Bathurst), 9.Campbell Wall (Mudgee), 10.Richard Hobson (Bathurst)
Female -1. Lauren Kerwick (Orange), 2.Nicky Western (Scone), 3.Hollee Simons (Bathurst), 4.Estelle Dean (Orange), 5. Kim Dale (Orange) 6.Giselle Denly (Mudgee) 7.Jessie Dean (Orange) 8.Sian Potter (Mudgee) 9.Kristy Powyer (Bathurst) 10. Lucy Hobson (Bathurst)

Age Winners Females
U20s – Lauren Kerwick (Orange)
20-29yrs – Hollee Simons (Bathurst)
30-39yrs – Jennifer Arnold (Bathurst)
40-49yrs – Nicky Western (Scone)
50-59yrs – Tania Potter (Mudgee)
60+yrs – Ronda Gainsford (Mudgee)
Males
U20s – Rory Thornhill (Orange)
20-29yrs – Nick North (Bathurst)
30-39yrs – Garath Fuller (Mudgee)
40-49yrs – Matt Webster (Mudgee)
50-59yrs – Mark Windsor (Bathurst)
60+yrs – Stephen Jackson (Bathurst)

Super Sprint Males - Beau Rohr (Mudgee)
Super Sprint Females - Halle Potter (Mudgee)

Club Premierships after Round 2: Bathurst 9pts, Orange 8pts,  Mudgee 6pts, Cowra 4pts, Dubbo 3pt

Round 3 - Central West Interclub Series - Bathurst Australia Day Triathlon – 26th Jan 2019
Long Course Event
Overall -1Rory Thornhill (Orange) 2James Byrne (BRATs) 3Nick North (Bathurst) 4Josh Stapley (Bathurst) 5Jack Bilton (Orange) 6Dean Windsor (Bathurst) 7Matt Webster (Mudgee) 8Luke Gilmer (Bathurst) 9Mark Windsor (Bathurst) 10Michael Stallard (Cowra)
Women - 1Hollee Simons (Bathurst) 2Jess Richards (Orange) 3Estelle Dean (Orange) 4Jessie Dean (Orange) 5Kinisha Roweth (Orange) 6Kristy Powyer (Bathurst) 7Abby Dean Orange 8Giselle Denley (Mudgee) 9Melissa Mertens (Dubbo) 10Amanda Livingstone (Orange)

Age Group Winners
Female Under 19 Jessie Dean Orange
Female 20-29 Hollee Simons Bathurst
Female 30-39 Jessica Richards Orange
Female 40-49 Estelle Dean Orange
Female 50-59 Kate Brien Dubbo
Female 60-69 Ronda Gainsford Mudgee
Male Under19 Rory Thornhill Orange
Male 20-29 Joshua Stapley Bathurst
Male 30-39 James Byrne BRATs Bondi
Male 40-49 Matt Webster Mudgee
Male 50-59 Mark Windsor Bathurst
Male 60-69 Stephen Jackson Bathurst
See Bathurst Tri Club FaceBook for Official Results

Short Course
Men - 1Tim Guy (Orange) 2Steve Martin (Orange) 3Ian Glen (Bathurst)
Women - 1Kirsten Howard (Bathurst) 2Sophie Martin (Orange) 3Brittany Boswell (Orange)


Round 4 - Orange Triathlon – 17th Feb 2019 - Central West Interclub and Country Triathlon Championships
Overall: 1 Jack Bilton 01:03:22 (Orange) 2 Rory Thornhill 01:03:39 (Orange) 3 Nick North 01:04:50 (Bathurst) 4 Matt Webster 01:06:02 (Mudgee) 5 Richard Hobson 01:06:36 (Bathurst) 6 Tom Tudor 01:07:04 (Orange) 7 Mark Windsor 01:07:15 (Bathurst) 8 Thomas Hanrahan 01:08:37 (Bathurst) 9 David Hunter 01:11:46 (Orange) 10 Matt Dean 01:11:50 (Orange)
Female Sprint Triathlon & Country Championships 1 Lauren Kerwick 01:12:38 (Orange), 2 Katey Sutton 01:13:24 (Orange) 3 Jessica Richards 01:15:52 (Orange) 4 Kim Dale 01:18:07 (Orange) 5 Abby Dean 01:18:23 (Orange) 6 Hollee Simons 01:18:55 (Bathurst) 7 Estelle Dean 01:19:10 (Orange) 8 Sian Potter 01:20:18 (Mudgee) 9 Jessie Dean 01:21:10 (Orange) 10 Kinisha Roweth 01:22:59 (Orange)

Age Category Winners Sprint Triathlon and 2019 Country Championships
U19 - Male: Rory Thornhill, Female: Lauren Kerwick
20-29 - Male: Jack Bilton, Female: Hollee Simons
30-39 - Male: Nick North, Female: Katey Sutton
40-49 - Male: Matt Webster, Female: Kim Dale
50-59 - Male: Richard Hobson, Female: Julie Middleton
60+ - Male: Mark Windsor, Female: Cas Ingham

Super Sprint Overall - 1 Stephen Martin 00:42:44 2 Kaitlyn Hinrichsen 00:44:45 3 Kirsten Howard 00:46:19 4 Chris Howarth 0:46:27 5 Beau Rohr 00:46:31 6 Sophie Martin 00:47:00 7 Annas Team 47:23 8 KWS Parents Team 47:39 9 Jill Harris 00:47:41 10 Fraser Molloy 00:48:05

Round 5 - Dubbo Triathlon - 3rd March 2019
Overall Results – Sprint Main Event
Overall - 1 Rory Thornhill Orange 00:52:21 2 Mark Windsor Bathurst 00:53:49 3 Gareth Fuller Mudgee 00:54:19 4 Matt Dean Orange 00:55:55 5 Brenton Leonard Mudgee 00:56:15 6 Lauren Kerwick Orange 00:56:21 7 Campbell Wall Mudgee 00:56:50 8 David Searle Orange 00:57:07 9 Edward Druitt Dubbo 00:58:24 10 Dave Gerrish Dubbo 00:58:47 11 Tom Tudor Orange 00:59:04
Female- 1 Lauren Kerwick Orange 00:56:21 2 Hollee Simons Bathurst 00:59:08 3 Jessica Richards Orange 01:00:37 4 Estelle Dean Orange 01:00:58 5 Kim Dale Orange 01:01:17 6 Jessie Dean Orange 01:02:27 7 Sian Potter Mudgee 01:02:45 8 Abby Dean Orange 01:03:53 9 Giselle Denley Mudgee 01:04:14 10 Kinisha Roweth Orange 01:04:32

Age Winners
U20 - Rory Thornhill Orange, Lauren Kerwick Orange
20-29yrs - Daniel Roberts Dubbo, Hollee Simons Bathurst
30-39yrs - Gareth Fuller Mudgee, Jessica Richards Orange
40-49yrs - Matt Dean Orange, Estelle Dean Orange
50-59yrs - Mark Windsor Bathurst, Julie Middleton Orange
60-69yrs - Stewart Campbell Mudgee, Ronda Gainsford Mudgee

Super Sprint – 125m Swim, 9km Cycle, 2km Run
Overall: 1 Beau Rohr Mudgee 00:25:06, 2 Riley Taylor Mudgee 00:26:26, 3 Craig Nelson Bathurst 00:26:33, 4 Jessie Tudor Orange 00:26:51 5 Molly Dean Orange 00:27:11 Then - 6 Caleb Hill 7 Todd Nelson 8 Pat Dallimore 9 Halle Potter 10 Tim Barnes

Mini Triathlon - 1 Matthew May, 2 Hugh Rohr, 3 Lawson Wood, 4 Larissa Wood, 5 Jeremy Dickson.
« Last Edit: February 16, 2021, 09:08:24 PM by Mark »